Stowarzyszenie Projekt Strzybnica

Nowe kierunki

Poszukujemy ludzi działających w różnych dziedzinach, którzy poprowadzą kolejne grupy działające w ramach projektu. Ludzi, którzy chcą z innymi
się dzielić swoją wiedzą i umiejętnościami i czasem.

 

 
Jestes tutaj:Home arrow Projekty arrow Warsztaty dziennikarskie
 • Decrease font size
 • Default font size
 • Increase font size
 • default color
 • green color
 • blue color
Warsztaty dziennikarskie
Najstarszy strażak w Strzybnicy PDF Drukuj Email
Redaktor: WIT   
23.02.2011.
Pan Franciszek Drewniok – najstarszy strażak ze Strzybnicy, w pożarnictwie służył niemal całe swoje życie.Tak samo jak jego ojciec, wujek i synowie, którzy w przeszłości również należeli do OSP. To już prawie rodzinna tradycja.


Pochodzi z Sowic, to właśnie tam, w 1940 roku, wstąpił do Straży Młodzieżowej. Należał do niej przez pięć następnych lat, czyli do likwidacji jednostki. W 1945 roku, po przeprowadzce do Tarnowskich Góry, pan Franciszek wstąpił do tutejszej straży ochotniczej (straż zawodowa jeszcze nie istniała). Cztery lata później ożenił się, zamieszkał w Strzybnicy i rozpoczął pracę spawacza w „Zamecie”. Kiedy przy zakładzie powstała straż pożarna, pan Franciszek został zastępcą komendanta. Głównym zadaniem tej przyzakładowej straży było gaszenie pożarów w obrębie „Zametu”. Brak samochodu gaśniczego uniemożliwiał bowiem jakiekolwiek wyjazdy. Kiedy paliło się poza granicami zakładu, pan Franciszek dołączał do ekipy lokalnej straży ochotniczej. W styczniu 1950 roku, został jej komendantem (dawniej funkcja naczelnika). Od tego momentu równocześnie pełnił dwie funkcje: zastępcy komendanta straży przyzakładowej i komendanta OSP.
 
Zapraszamy do naszej galerii aby obejrzec zdjecia Pana Franciszka.
 
 
Zmieniony ( 23.02.2011. )
Czytaj
 
Losy Rybnej - historia PDF Drukuj Email
22.11.2008.

NA PRZEKROJU WIEKÓW   Pewnego majowego popołudnia przeprowadziliśmy wywiad z Panem Henrykiem, który opowiedział nam o losach Rybnej. Mało kto wie, jak barwną historią może poszczycić się miejscowość.

Zmieniony ( 22.11.2008. )
Czytaj
 
Krótka historia "Domu Kultury" PDF Drukuj Email
17.11.2008.
Dom kultury 27 maja 1786 roku został położony kamień węgielny pod „Hutę Fryderyk”. To właśnie wydarzenie zapoczątkowało historię Strzybnicy. 175 lat później, czyli w 1961 roku, po  różnych wydarzeniach na miejscu owej huty powstają „ Zakłady Mechaniczne Przemysłu Metali Nieżelaznych ZAMET w Strzybnicy”. Zakłady te przyczyniły się do rozwoju Strzybnicy, która kilka lat później (1967 r.) otrzymała prawa miejskie. Jednym z ważnych celów owej rozbudowy było wybudowanie na przełomie lat 60. i 70. XX w. Domu Kultury. Do powstania tego miejsca niewątpliwie przyczynił się Stanisław Jagoda, przewodniczący Terenowego Koła Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w Strzybnicy.
W szerzeniu szeroko pojętej kultury oraz w rozwijaniu zainteresowań u mieszkańców miały być pomocne kino, kawiarnia, klub „Bulaj”, oraz świetlica.
 
Zmieniony ( 22.11.2008. )
Czytaj
 

Zobacz więcej

GALERIA Projektu
Galeria

Przegladaj zdjęcia w
galerii Strzybnicy. 

OSTATNIO Dodane
Ostatnio dodane

Kliknij tutaj aby zobaczyc ostatnio
dodane zdjęcia.

 


PROJEKT Gwarki 2010

Gwarki

Dokument Projektu:
Gwarki 2010.
Zdjęcia

FORUM Dyskusyjne
Forum

Podyskutuj na
forum ...

 

TARNOWIDZ Festiwal
Tarnowidz Oficjalna strona

 


Galeria NARYBE'x

Narybex

Galeria zdjec grupy
Narybe'x

Polecamy

Fugazi
Adam Ordon - Galeria zdjęć
Projektant Projektu Strzybnica. Galeria między innymi fotografii koncertowej oraz architektonicznej. Zapraszamy serdecznie! 
 

Fotoakcje

 • FOTOAKCJE - Zdjęcia z Fotoakcji.
  Galerie zdjęć z naszych Fotoakcji
 • Grupowe foto .03 - Marzec 2008
  To juz trzecia fotoakcja Grupowe Foto zorganizowana przez Stowarzyszenie. Tym razem przyszlo ponad 60 osob! Wszystkim obecnym bardzo dziekujemy i zapraszamy na nastepny rok!
 • ŻYWA LEKCJA#1 - Marzec 2008
  Dnia 23.III.2008 grupa Narybe'x (uczniowie z Gimnazjum nr. 5 w Rybnej) biorący udział w fotoakcji wykonali 20 portretów mieszkańcom Żółtych bloków w Strzybnicy przy ulicy Zagórskiej w ramach Żywej lekcji # 1 - PORTRET

 


Nowe kierunki

NOWE KIERUNKI Poszukujemy ludzi działających w różnych dziedzinach, którzy poprowadzą kolejne grupy działające w ramach projektu. Ludzi, którzy chcą z innymi
się dzielić swoją wiedzą, umiejętnościami i czasem.

statystyka