Stowarzyszenie Projekt Strzybnica

Dołącz do nas

 Masz pomysł na siebie w stowarzyszeniu? Chcesz aktywnie brać udział w kolejnych akcjach? Chcesz dowiedzieć się więcej o Stowarzyszeniu? Dołącz do nas! Zapytaj na forum, prześlij nam maila, lub po prostu przyjdz na Stowarzyszeniowe spotkanie.

 

 
Jestes tutaj:Home
 • Decrease font size
 • Default font size
 • Increase font size
 • default color
 • green color
 • blue color
Losy Rybnej - historia PDF Drukuj Email
22.11.2008.

NA PRZEKROJU WIEKÓW   Pewnego majowego popołudnia przeprowadziliśmy wywiad z Panem Henrykiem, który opowiedział nam o losach Rybnej. Mało kto wie, jak barwną historią może poszczycić się miejscowość.

Początki rybnieńskiej osady sięgają IV w. lecz o ciągłości możemy mówić dopiero od XIV. Wtedy to okolicę włączono do starotarnowickiej parafii.
Sto lat później, w 1490 roku,gdy chłop Rybka wyorał na rybnieńskich polach bryłkę srebrnego kruszcu, Tarnowskie Góry zaczęły się rozwijać. Rozpoczęto wydobycie rud srebra i ołowiu. W tym czasie majątek ziemski należał do polskiego szlacheckiego rodu Blachów. Następnie w 1726 roku ziemię nabył Jan Kotuliński, który po niecałych 5 latach odsprzedał ją Adamowi Warkoczowi ( Warkock ).Z inicjatywy szlachciców  w 1796 roku w Rybnej powstał barokowy pałac.
Po śmierci Antoniny Warkoczowej majątek na krótko przejęła rodzina Chrząszczewskich.
Już w 1826, pałac znalazł nowego właściciela- była nim rodzina von Koschützkich.
Szlachcice polsko-niemieckiego pochodzenia chowali swoich zamarłych w okolicznym lesie, do dziś zwanym Honowaldem, na cześć Honna, który jako pierwszy spoczął w rodzinnej mogile.

Opowieść głosi, że był on  pochowany żywcem- dodaje Pan Henryk
Co ciekawe, szlachcice byli Wolnomularzami- wyznawcami tajnego, ponadnarodowego ruchu etycznego.
 Czas ich panowania przypadał między innymi na okres I wojny światowej.
W wyniku plebiscytu z 1921 roku ( w którym ostatni Koschützki głosował podobno za Polską) majątek w Rybnej znalazł się w granicach II Rzeczypospolitej,
około 1 km od granicy z Republiką Weimarską . Stąd też przypuszczenie, że część ziem pańskich leżała także po stronie niemieckiej.
 W następnych latach, gdy wzrastały nastroje nacjonalistyczne, dla dwujęzycznej szlachty nastały ciężkie czasy. Rozpoczęły się prześladowania, podsycane patriotycznymi intencjami. Ostatni członek polskiej linii Koschützkich- Egon, pozostawiając Rybną, na stałe udał się do Wronina pod Koźlem.
 Warto jeszcze wspomnieć o częściowo zachowanych przypałacowych zabudowaniach, takich jak stajnia koni zimnokrwistych, czy kuchnia. Niegdyś na pałacowym podwórzu znajdował się również dom kucharki i zarządcy leśnego.
Po przeciwnej stronie ulicy, stoją  dawne budynki gospodarcze- rozlewnia mleka, stajnia koni pociągowych, a nawet kameralne więzienie. W charakterystycznym angielskim parku rosną trzystuletnie dęby.
W 1935 roku siedzibę w pałacyku znalazł Związek Strzelecki.
Po wybuchu II wojny światowej, w zamku swoje  dokumenty przechowuje hrabina Marie von Donnersmarck. Niezabezpieczone archiwa przez kolejne lata niszczały. Zimą 1945 roku wojska Armii Czerwonej urządzają w budynku szpital przyfrontowy. Pamiętam pod ścianą kilkumetrowy stos zakrwawionych kończyn i bandaży, wyrzucanych przez okno na pierwszym piętrze… - opowiada Pan Henryk.
Po wojnie, w pałacyku mieściły się mieszkania komunalne, co doprowadziło zabytek do ruiny.
W latach 1974-1980 Zakłady Mechaniczne „Zamet” ufundowały odbudowę zamku pod kierownictwem krakowskiej pracowni profesora Wiktora Zina.
Do 1991 roku w dworze mieścił się Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Aktualnie rybnieński pałac należy do zarządu miasta. Organizuje się w nim koncerty, imprezy okolicznościowe, a na co dzień świadczy usługi hotelarskie i gastronomiczne.                                                                       Tekst: Mira

 

Zmieniony ( 22.11.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Zobacz więcej

GALERIA Projektu
Galeria

Przegladaj zdjęcia w
galerii Strzybnicy. 

OSTATNIO Dodane
Ostatnio dodane

Kliknij tutaj aby zobaczyc ostatnio
dodane zdjęcia.

 


PROJEKT Gwarki 2010

Gwarki

Dokument Projektu:
Gwarki 2010.
Zdjęcia

FORUM Dyskusyjne
Forum

Podyskutuj na
forum ...

 

TARNOWIDZ Festiwal
Tarnowidz Oficjalna strona

 


Galeria NARYBE'x

Narybex

Galeria zdjec grupy
Narybe'x

Polecamy

Fugazi
Adam Ordon - Galeria zdjęć
Projektant Projektu Strzybnica. Galeria między innymi fotografii koncertowej oraz architektonicznej. Zapraszamy serdecznie! 
 

Fotoakcje

 • FOTOAKCJE - Zdjęcia z Fotoakcji.
  Galerie zdjęć z naszych Fotoakcji
 • Grupowe foto .03 - Marzec 2008
  To juz trzecia fotoakcja Grupowe Foto zorganizowana przez Stowarzyszenie. Tym razem przyszlo ponad 60 osob! Wszystkim obecnym bardzo dziekujemy i zapraszamy na nastepny rok!
 • ŻYWA LEKCJA#1 - Marzec 2008
  Dnia 23.III.2008 grupa Narybe'x (uczniowie z Gimnazjum nr. 5 w Rybnej) biorący udział w fotoakcji wykonali 20 portretów mieszkańcom Żółtych bloków w Strzybnicy przy ulicy Zagórskiej w ramach Żywej lekcji # 1 - PORTRET

 


Nowe kierunki

NOWE KIERUNKI Poszukujemy ludzi działających w różnych dziedzinach, którzy poprowadzą kolejne grupy działające w ramach projektu. Ludzi, którzy chcą z innymi
się dzielić swoją wiedzą, umiejętnościami i czasem.

statystyka